جاذبه های طبیعی لارستان را بهتر بشناسیم

شهرستان لارستان با جاذبه‌های طبیعی و گردشگری از چشمه، آبشار، دریاچه، غار، پرندگان مهاجر و قوچ بومی لارستان مکان مناسبی برای طبیعت دوستان است. لارستان دارای جاذبه‌های مختلف گردشگری، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی و سوغاتی، آداب و رسوم، غذاها و شیرینی‌های محلی زیادی است و به همین خاطر سالیانه و به ویژه در ایام نوروز پذیرای حجم زیادی از مسافرین است. پس از معرفی جاذبه های تاریخی لارستان در (اینجا) در این بخش از معرفی جاذبه‌های گوناگون شهرستان لارستان، به معرفی جاذبه‌های طبیعی آن به اختصار خواهیم پرداخت.

*چشمه امامزاده میرابراهیم(ع):

این چشمه سار سالیان متمادی است که از کوه‌های سر به فلک کشیده در جوار مرقد مطهر امامزاده میرابراهیم(ع) لارستان جاری است که با وجود خشکسالی‌ها در سال‌های اخیر همچنان آب آن جاری ست و باغ موجود در کنار چشمه از آب آن سیراب می‌شود. امامزاده میرابراهیم(ع) در کیلومتر ۱۵ جاده لار – جهرم و قبل از گردنه نارنجی قرار دارد.

*منطقه حفاظت شده هرمود لارستان:

منطقه حفاظت شده هرمود در شرق لارستان و در مرکز مشترک استان فارس و هرمزگان قرار گرفته و در حدود ۱۵۲ هکتار وسعت دارد.

این منطقه به علت شرایط خاص اکولوژیکى، از نظر برخوردارى از گونه‌هاى گیاهى و جانورى خاص مناطق گرمسیرى و قوچ لارستان، ‌ یکى از مناطق بى‌نظیر و قابل توجه گردشگاهى و پژوهشى است.139301051910592142414413

منطقه حفاظت شده هرمود در ۴۰ کیلومتری شرق لار قرار دارد. بخشی از رودخانه شور که از غرب به شرق جاری است سراسر مرز شمالی منطقه را تشکیل می‌دهد.

از گیاهان منطقه می‌توان آکاسیا، کنار، کهور، استنبراق، بادام کوهی، بنه، انار شیطان و از حیات وحش بز قوچ و میش لارستان، جبیر، پلنگ، کفتار، روباه و هوبره نام برد.

*آبشار رحمت آباد جویم:

این آبشار با ارتفاع ۱۵۰ متر در ۹۵ کیلومتری شمال غربی شهر لار و در ۱۹ کیلومتری جویم واقع شده است. کنار این آبشار سرو ۱۷۰۰ ساله ای با ارتفاع ۲۵ متر و مجموعه کاخ کیخسرو قرار گرفته است.

*غار بنوو صحرای باغ:

این غار طبیعی بسیار زیبا در فاصله ۹۵ کیلومتری شهر لار قرار دارد. برای رسیدن به این غار می‌بایست از طبیعت سرسبز با درختان گوناگون و کوه‌هایی با سنگ‌های متنوع گذر کرد. این غار دارای ۲۴ حوضچه است که توسط آبی که از سقف غار می‌چکد، پر می‌شود.

139501071240001337409353-280x182

رون غار چهار طاقی است و کتیبه‌ای که هنوز خوانده نشده است که احتمالا برای مراسم آیین ویشنو استفاده می‌شده است. غار بنوو متعلق به دوره ساسانی است.

*دریاچه هیرم اوز:

دریاچه هیرم با ۴ کیلومتر مربع مساحت و ۳ متر عمق در ۳۶ کیلومتری شمال بخش اوز شهرستان لارستان واقع شده است و میزبان پرندگان مهاجرآبزی و کنار آبزی از کشورهای همسایه و سالانه نیز پذیرای به طور متوسط ۴ هزار پرنده است. آب این دریاچه شور است اما با این وجود در زیبایی در منطقه لارستان کم نظیر است.

این دریاچه حوزه آبریز وسیعی دارد که در بارندگی‌ها سیرابش می‌کند اما از خود چشمه‌های آبگرم هم دارد. دریاچه هیرم در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر لار و در بخش اوز قرار دارد.

139501071241108647409363

لارستان، وسیع‌ترین شهرستان استان فارس و در جنوبی‌ترین نقطه این استان پهناور واقع شده است که از جنوب و شرق به استان هرمزگان، از جنوب غربی به شهرستان لامرد، از غرب به شهرستان‌های خنج و گراش و از شمال به شهرستان‌های جهرم و داراب محدود است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا