آشنایی با گیاه گل گوهر و خواص بی نظیر آن +عکس

گياه خار مريم كه در مناطق جنوب فارس و در لارستان به نام گل گوهر شناخته مي شود در فصل بهار به صورت خودرو در دشت ها و نواحي گرمسيري روييده و رشد مي كند.

به گزارش خبرنگار لادستان؛ با رويش اين گياه بازار فروش آن نيز در ميان دست فروشان در لارستان حسابی رونق گرفته است .

اين گياه پر از خار های ريز و درشت می باشد كه بر خلاف شكل ظاهريش از خواص دارويی و طبيعی بالايی برخوردار است.

به گفته كارشناسان تغذيه مواد موجود در گیاه ماریتیغال (خار مریم) دارای خواص ضد سرطانی است و می تواند در پیشگیری و درمان بسیاری از سرطان ها موثر باشد.فلاونوئید سیلی مارین موجود در خار مریم شامل سیلی بینین،سیلی دیانین، سیلی کریستین است که برای درمان بیماریهای کبدی و صفراوی استفاده شده است.

عصاره بذر این گیاه دارویی که به نام سیلی مارین معروف است کبد را در برابر انواع مسمومیت ها از جمله قارچ آمانیتا، استامینوفن و الکل محافظت می کند.

سیلی مارین به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی در درمان هپاتیت ویروسی و التهابات مجرای صفرا موثر است.

اثر ضد سرطانی سیلی مارین روی سلولهای سرطانی پروستات، پوست، سینه، تخمدان، مغز و کاهش قند خون در بیماران دیابتی به اثبات رسیده است.

گفتنی است، خار مریم در کاهش کلسترول خون، افزایش سیستم ایمنی بدن، کاهش عوارض جانبی در بیماران تحت درمان با شیمی درمانی نیز اثرات جالب توجهی دارد.

گياه خار مريم يا گل گوهر پس از طي مراحل پاكسازي نسبتا طولانی خارها و تيغه های بنفش رنگ موجود در اطراف آن ميتوان مغز درون گياه كه به رنگ سبز روشن و داراي طبع گرم و خوش طعم می باشد را به صورت خام استفاده كرد.

اين گياه در حال حاضر در بسياري از مناطق به وفور يافت می شود اما به علت عدم اطلاع بسياری از افراد از خواص دارويي اين گياه معمولا ناشناخته مانده است.

http://ladestan.com/images/docs/files/000015/nf00015370-3.jpg

http://ladestan.com/images/docs/files/000015/nf00015370-1.jpg

http://ladestan.com/images/docs/files/000015/nf00015370-2.jpg

http://ladestan.com/images/docs/000015/n00015370-t.jpg

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا