«بن‌وو»؛ سفر به دوران پیش از اسلام/خطر در کمین قدیمی‌ترین اثر باستانی لارستان

%d8%a8%d9%86%d9%88%d9%88

در نزدیکی صحرای باغ لارستان غاری کهن با عجایب بسیار وجود دارد، این غار به نام «بن وو» دارای کتبیه‌هایی به زبان سانسکریت است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در نزدیکی صحرای باغ لارستان غاری کهن با عجایب بسیار وجود دارد، این غار به نام «بن وو» دارای کتبیه‌هایی به زبان سانسکریت است و چهارطاقی‌هایی مربوط به دوران ساسانیان در نزدیکی آن قرار دارد. این غار از لحاظ اکوتوریسم و ژئوتوریسم یکی از مناطق بی‌نظیر ایران و با وسعتی قریب به ۳۰۰۰ متر مربع و با ارتفاعی نزدیک به ۵۰ متر در دل کوه گاوبست از رشته کوه‌های زاگرس جنوبی واقع شده است.

از عجایب این غار چشمه و حوضچه‌های آب شیرین است که در تمام فصول سال چه در سال‌های پرباران و چه در خشکسالی جاری است. در این غار بیش از۱۹ حوض برای جمع‌آوری آبی که در طول سال از سقف غار به صورت قطره‌های ممتد می‌چکد، وجود دارد و در غار پلکان‌هایی برای رسیدن به این حوضچه‌ها ساخته شده که به عجایب این غار می‌افزاید.

غار بن وو، یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی ایران 

مدتی است که دست تخریب‌گر انسان این غار و ظرفیت عظیم گردشگری را تهدید می‌کند، سیما علویه رئیس اداره میراث فرهنگی لارستان در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: این غار در سال ۹۰ با شماره ۳۰۱۱۹ ثبت ملی شده و یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی ایران  است چراکه بر روی کتبیه‌های این غار آثاری از دین ویشنو دیده می‌شود.

به گفته وی چندی است که به بهانه تامین آب شرب منطقه عمادشهر لارستان قرار است چاه آبی در ۵۰۰ متری غار حفر شود که حفر این چاه نتیجه‌ای جز خشک شدن حوضچه‌های غار و  از بین رفتن جاذبه گردشگری این منطقه ندارد.

علویه می‌گوید: با حفر چاه جاده‌ای نیز تا یک کیلومتری غار کشیده می‌شود که این امر سبب می‌شود که حیات وحش این منطقه که شامل پرندگانی چون تیهو و کبک و غیره است، محیط زندگی خود را از دست دهند و علاوه بر از بین بردن محیط زیست یک اثر باستانی نیز در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

حفر چاه مساوی با نابودی غار بن وو

علی نخبه، کارشناس زمین‌شناسی درباره این غار و تاثیری که حفر چاه بر روی آن دارد، به خبرنگار تسنیم می‌گوید: غار بن وو یکی از قدیمی‌ترین غارهای منطقه و حتی ایران است و نقش مهمی در ژئوتوریسم منطقه لارستان دارد. این غار آهکی و ذخایر آبی خاصی دارد که باید حفظ شوند اما حفر چاه در فاصله ۵۰۰ متری سبب خدشه وارد کردن به حریم این غار می‌شود.

به باور وی با خطری که حفر چاه این غار باستانی را تهدید می‌کند، بهتر است که چاه در محل دیگری حفر شود چراکه حفر چاه نتیجه‌ای جز خشک شدن چشمه غار و از بین بردن سیر طبیعی غار ندارد. نخبه می‌گوید: حفظ سیر طبیعی غار پس از هزاران سال خود ظرفیت و نکته مهمی است که نباید نادیده گرفته شود.

غار بن وو  ترکیبی بی‌نظیر از تاریخ و ژئوتوریسم است

زهرا تفضلی کارشناس باستان‌شناسی نیز بر این باور است که در این غار هر سه نوع گردشگری تاریخی، طبیعی و جغرافیایی دیده می‌شود و در صورتی که بدون برنامه‌ریزی و توجه به خطری که غار را تهدید می‌کند، اقدام به حفر چاه شود فرصت و سرمایه عظیم لارستان از بین می‌رود.

وی که کارشناس ارشد جغرافیا و  برنامه‌ریزی منطقه‌ای توریسم است، در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: چاه‌های این منطقه با هم در ارتباط هستند و  حفر چاه به صورت مستقیم بر چشمه غار تاثیر می‌گذارد همین امر می‌طلبد که  برای هر اقدامی در این منطقه برنامه‌ریزی همه جانبه صورت بگیرد.

به گفته تفضلی غار بن وو  ترکیبی بی‌نظیر از تاریخ و ژئوتوریسم است و در مسیر غار بهترین و زیباترین دره‌ها وجود دارد که می‌تواند فرصتی برای سرمایه‌گذاری در زمینه گردشگری طبیعی و تاریخی باشد و تا حدودی مشکلات مربوط به بیکاری را در منطقه کاهش دهد.

به باور تفضلی مسئولان می‌توانند راه‌های دیگری را برای تامین آب مردم در نظر بگیرند بدون اینکه به غار بن وو آسیب وارد شود. علویه سرپرست میراث فرهنگی لارستان نیز معتقد است که با تامین دستگاه‌های آب شیرین‌کن می‌توان از آب شور موجود برای آب آشامیدنی استفاده کرد تا غار نیز آسیب نبیند.

تامین آب منطقه صحرای باغ با سد هایقر 

نورالدین کشاورز نماینده شورای بخش صحرای باغ در شورای اسلامی لارستان از وعده تامین آب برای این منطقه از سد هایقر خبر می‌دهد و می‌گوید: در صورتی که آب این منطقه از سد هایقر تامین شود نیاز به حفر چاه نیز نخواهد بود و می‌توان غار را از خطرات احتمالی حفظ کرد.

هر چند بحران آب در لارستان و بخش صحرای باغ و عمادشهر مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده اما تامین آب شیرین نباید به هر قیمتی به ویژه نابودی آثار باستانی و تاریخی منطقه انجام شود. کشاورز وعده داد که این مسئله را از طریق شورای شهرستان لارستان پیگیری کند.

منبع : خبرگزاری تسنیم.

4 نظر

 1. سلام
  کشیدن جاده به غار بنوو تهدید جدی برای بنوو، آب آن، طبیعت بکر و حیوانات آن منطقه می تواند باشد. احتمالاً بیشتر مردم عمادده با جاده کشیدن بی برنامه به بنوو مخالف هستند. ولی در مورد آب شرب عمادده، شاید همین موضوع و حفر چاه در نزدیکی بنوو، چشم و گوش مسولین منطقه باز کند که مردم عمادده از بدترین آب دارند استفاده می کنند ولی مردم روستاهای دیگر منطقه از بهترین آب عمادده استفاده می کنند. خیری که به خانه رواست…

 2. اصلاح می کنم: چراغی که به خانه رواست” …

 3. متاسفانه این نوشتار نوشته ای احساسی و به دور از واقعیت می باشد و مشخص است که متاسفانه مصاحبه کنندگان به جای کار کارشناسی تنها با کشاندن موضوع به رسانه ها، خواسته یا ناخواسته سعی در تخریب چهره شهروندان عمادشهری داشته اند و موضوعی را که می بایست از طریق اداری مدیریت نمود به جنجالی رسانه ای تبدیل نموده اند.
  اولا موضوع محل حفر چاه آب برای عمادشهر اگر چه موضوعی است که موجب دغدغه دوستداران غار بن وو شده است اما نمی توان حق شهروندان عمادشهری از داشتن آب شرب مطلوب نادیده گرفت. قدر مسلم انکه شهروندان عمادشهری اگر بیشتر از دیگران دلسوز بن وو نباشند کمتر نیستند این امر را باید به کارشناسان مربوط ارجاع داد نه اینکه هر فردی به خود اجازه دهد در این خصوص اظهار نظر کند.
  البته اظهار نظر حق افراد است اما اعمال نظرات افراد مختلف جز افراد متخصص امری مطلوب به حساب نمی اید.
  نگارنده از ابتدای کار در جریان این امر بوده ام و حتی طی تماس با دوستان دیگر نیز خواستار کار کارشناسی شده ام اما متاسفانه گویا تاکنون این امر محقق نشده.
  بن وو یادگاری است از پیشینیان و ارزش جغرافیایی و تاریخی بسیاری دارد اما استفاده از آب شرب مطلوب نیز حق عمادشهر است با احساسی برخورد کردن و جنجال آفرینی این کار به جایی نخواهد رسید امید است که مسوولین بهتر و بیشتر درایت به خرج دهند و لااقل در این یک مورد کار کارشناسی را در دستور کار خود قرار دهند.

 4. اين موضوع بايد براساس كار كارشناسي دقيق رد يا قبول شود و اينكه احداث چاه در ٥٠٠ متري بنوو كمي اغراق هست و محل در نظر گرفته شده فاصله اي خيلي بيشتر دارد، در مورد جناب كشاورز كه فرموده اند سد هايقر، اين موضوع بطور كلي لغو شده و طرح هاي جايگزين همچون محرم در دست بررسي بوده و اين امر نيز در كوتاه و بلند مدت توجيه اقتصادي ندارد.
  طرح محرم: انتقال آب شيرين شده خليج فارس

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا